TechnikaTechnické zariadenia sú srdcom akvária a ich úlohou je držať akvárium pri živote. Zabezpečujú optimálne podmienky pre základné životné potreby rýb, a preto je prevádzka akvária bez väčšiny z nich v podstate nemysliteľná! Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby boli spoľahlivé a trvanlivé, čo zaručujú značkové výrobky, ktoré máme v ponuke. Techniku je možné rozdeliť do nasledovných skupín: Osvetlenie, Filtrácia, Teplota, Sterilizácia, Vzduchovanie, Automatické zariadenia a Pomôcky.

rampaOsvetlenie akvária simuluje pre ryby striedanie dňa a noci, je dôležité pre rast zelených rias, ktoré sú potravou pre mnohé druhy afrických cichlíd a v neposlednej miere osvetluje priestor akvária pre nás ľudí, aby sme sa mohli kochať jeho krásou.

Vhodným výberom osvetlenia sa dájú pomocou jeho prevládajúceho farebného spektra zvýrazniť farby rýb a tým pádom aj dosiahnúť požadovaný efekt, ktorý plne vyhovuje Vašim predstavám.

Samostatné osvetľovacie telesá dodávame so zabudovanými elektronickými predradníkmi pre žiarivkové trubice T5 a T8. Každá rampa má štandardné nosiče pre dve žiarivky. Tieto osvetľovacie telesá sú určené pre nami dodávané akvarijné kryty, ale je ich možné aj ľubovolne použiť ako samostatné osvetľovacie telesá.

Žiarivky dodávame v dĺžkach od 50 do 150 cm a výkone 15 až 58 W v rôznych farebných spektrách (studená biela, teplá biela, modrá,…).
reflektory01
Pre zintenzívnenie osvetlenia doporučujeme do týchto telies nainštalovať aj odrazové reflektory.

Okrem „klasických“ žiariviek máme v ponuke aj LED  osvetľovacie telesá s regulovateľným svetelným výkonom na diaľkové ovládanie. LED telesá dodávame v modrom, červenom, studenom a teplom bielom svetelnom spektre.

filterFiltrácia je v akváriu potrebná z dôvodu čistenia vody od rozkladajúcich sa produktov metabolizmu rýb ako aj rôznych iných nečistôt. Mechanická časť filtrácie zachytáva nečistoty a exkrementy rýb pomocou filtračných náplní. Biologická filtrácia pomocou nitrifikačných baktérií, žijúcich vo filtračných náplniach, postupne rozkladá zachytené nečistoty na menej škodlivé látky pre ryby.

Filtre, ktoré máme v ponuke, spoľahlivo zabezpečujú oba typy filtrácie. Pri akváriách do objemu 400 litrov dodávame značkové interné alebo externé filtre. Pri väčších akváriách ponúkame celosklenené prepážkové filtre vlastnej výroby. K filtrom samozrejme dodávame aj všetko potrebné príslušnstvo:

 • filtračné náplne – molitany (bioakvacit) rôznych zrnitostí, keramické valčeky, filtračná vata,…
 • potrubia a ventily potrebné na prívod vody z akvária do filtra a späť
 • čerpadlá zabezpečujúce obeh vody cez filter
 • vŕtanie otvoru do akvária a v prípade potreby aj do podstavca pre akvárium


Teplota vody v akváriu má pre ryby zásadný význam. Ryby veľkých afrických jazier žijú v tropickom pásme, a preto by voda v akváriu nikdy nemala dlhodobo klesnúť pod 20 stupňov celzia. Ale pozor aj na hornú hranicu teploty vody, ktorá by nemala dlhodobo prekračovať teplotu 30 stupňov celzia. Ideálna teplota pre Vašich chovancov je teda okolo 24 až 28 stupňov celzia.

 • pre udržanie optimálnej teploty v akváriu ponúkame kvalitné a spoľahlivé ohrievače s termostatom. Výkon a počet ohrievačov závisí od veľkosti akvária a jeho umiestnenia v miestnosti
 • naopak, v prípade potreby znižovania príliš vysokých teplôt máme v ponuke výkonné chladiče vody
 • na kontrolu teploty vody dodávame vnútorné sklenené teplomery, ktoré sa umiestňujú na vhodné miesto do akvária alebo páskové vonkajšie teplomery, ktoré sa nalepujú na sklo zvonku akvária


Sterilizácia vody je veľmi dobrým a účinným prostriedkom na ničenie patogénnych mikroorganizmov, ktoré sa môžu v akváriu vyskytnúť. V r. 1877 britskí vedci objavili, že niektoré vlnové dĺžky slnečného svetla sú schopné zastaviť reprodukciu mikroorganizmov. Tato vlnová dĺžka bola objavená ako súčasť neviditeľného spektra známého ako UV žiarenie. Tá najúčinnejšia vlnová dĺžka je 254 nm. Lampy v sterilizátoroch produkujú práve túto vlnovú dĺžku, ktorá je extrémne účinná pri hubení bakterií, kvasiniek, pliesní a ostatných patogénov.

Aké sú výhody UV sterilizátorov  ?

 • neškodí nitrifikačným baktériám žijúcim v biofiltroch a iných filtračných zariadeniach
 • je účinný len na voľne sa vznášajúce baktérie, pliesne, nálevníky a iné patogénne organizmy
 • nemení zloženie vody, nevylučuje žiadne škodlivé látky a chemikálie do vody v akváriu a neoslabuje imunitný systém akvárijných živočíchov


Vzduchovanie má za úlohu okysličovať vodu v akváriu. Ryby svojim dýchaním odoberajú z vody kyslík, a preto je potrebné ho nejakým spôsobom dodávať späť do vody. Kyslík sa do vody dostáva na styčných plochách vody a vzduchu – vodná hladina, filtračný systém a tiež aj bublinky vzduchu zo vzduchovania. Je dobré, keď sú tieto bublinky čo najmenšie, lebo vtedy sa zabezpečí najlepšie prekysličenie vody v akváriu.

Pre mnohých z Vás bude určite nezanedbateľná aj estetická stránka vzduchovania, keďže pohľad na prúd stúpajúcich bubliniek ku hladine je veľmi pekný a príjemný.

Dodávame vzduchovacie motorčeky aj s príslušenstvom od značkových výrobcov, ktorý zaručujú ich kvalitu a spolahlivosť.

V ponuke máme aj pestrú paletu vzduchovacích kameňov rôznych veľkostí, zrnitostí a tvarov.

automatAutomatické zariadenia Vám budú uľahčovať život pri starostlivosti o Vaše akvárium. Z rôznych dôvodov je niekedy potrebné niektoré činnosti pri starostlivosti o akvárium nejakým spôsobom automatizovať…

…ste príliš zaneprázdnený, alebo cestujete na dlhší čas preč mimo Váš domov, alebo sa akvárium nachádza vo vstupnej hale veľkého obchodného centra a tak povediac nemá svojho „pána“, alebo … takto by sa dalo určite nájsť ešte veľa ďalších dôvodov kedy oceníte, keď za Vás niečo nakŕmi ryby alebo vymení vodu v akváriu.

Myslíme aj na takéto prípady a preto Vám ponúkame:

 • systém automatickej výmeny vody – podmienkou je mať pri akváriu prívod a odtok vody
 • automatické spínacie hodiny, ktoré v nadefinovanom čase zapnú osvetlenie, alebo spustia akékoľvek elektrické zariadenie
 • automatické krmítka, ktoré v zadaných časových intervaloch nakŕmia Vaše ryby
 • systém automatického zohrievania, resp. ochladzovania vody vo Vašom akváriu


K úplnej pripravenosti na starostlivosť o Vaše akvárium máme pre Vás v ponuke ešte nasledovné veci:

 • sieťky na chytanie rýb rôznych veľkostí
 • obyčajné alebo magnetické škrabky na čistenia skiel od rias
 • odkalovače na zber detritu z dna akvária
 • akvaristický silikón čierny a transparentný
 • termoboxy na prepravu rýb
 • akvaristické sáčky na ryby
 • podložky pod akvárium z kaučukovej peny

 

Záruka na nami vyrábanú techniku je 24 mesiacov, na ostatnú techniku je záruka daná výrobcom. Všetku techniku dodávame do 20 pracovných dní od objednania a sme schopní dopraviť ju na miesto určenia

Postaráme sa Vám o spoľahlivo fungujúcu techniku vo Vášom akváriu. 🙂